"Google Play Store" a inceput sa crape

Discuţii despre Mini PC cu Android Himedia Q5

"Google Play Store" a inceput sa crape

Mesajde Marian Chereji » 02 Mar 2015, 12:45

Buna ziua,

am observat recent o problema legata de Google Play Store pe device-ul meu Q5. Cel mai probabil incepand cu cele mai recente versiuni de Google Play Store, cand incerc sa-mi instalez sau sa-mi reactualizez ceva ma lovesc de grave probleme de stabilitate ale acestei aplicatii. Toate operatiunile pe care le incerc cu Google Play Store se termina cu mesajul de eroare

"Unfortunately Google Play Store has stopped"

Dupa ce redeschid Google Play Store observ ca in 10% din cazuri aplicatiile par sa fie totusi instalate (probabil inainte ca aplicatia sa crape), restul de 90% - nu.

Initial am crezut ca am problema de spatiu pe device, insa analizand datele din Settings/Storage, observ ca am 0.95Gb liberi iar aplicatiile pe care incerc sa le instalez nu depasesc 20 MB. Asadar nu este o problema de spatiu.

Am reinitializat aparatul la setarile din fabrica (ras tot de pe el din Settings/Backup/Reset). In acest caz instalarile au mers atat timp cat am folosit vechiul Google Play Store (cel cu care a venit aparatul). In momentul cand aplicatia s-a reactualizat, din nou au inceput problemele de stabilitate exact ca mai inainte. Din aceast test am tras concluzia ca probabil ultimele versiuni de Play Store ca nu mai sunt 100% compatibile cu versiunea de Android (mai veche) pe care o avem pe aparat. Din pacate Google Play Store nu poate fi blocat sa se reactualizeze (cum se poate configura pentru celelalte aplicatii de pe aparat).

Aveti cumva vreun workaround pentru aceasta problema? Intentioneaza producatorul sa ne dea un nou update de firmware, mai nou decat 1.1.4, care este ultimul oficial
pentru piata din Europa care sa includa poate un build mai nou de Android? Mentionez ca problema este foarte suparatoare deoarece blocheaza orice instalare de aplicatie pe aparat.

Va multumesc frumos pentru raspuns.

Versiunile de soft de pe sistemul meu sunt:

Model: Q5.2001
Android version: 4.0.3
Kernel version: 3.0.8_hisilicon
Build number: HMD-1.1.4 2013-04-09.102311

Nu am facut nici un update de firmware pana acum (nu a fost nevoie).

Cu stima,
Marian.
Marian Chereji

Re: "Google Play Store" a inceput sa crape

Mesajde Admin » 02 Mar 2015, 14:47

din păcate (sau din fericire) nu este o problemă comună (sunteţi primul client care raportează această problemă), deci produsul trebuie trimis în service pentru analiză prin rma.mo.ro
Admin
Site Admin

Mesajde Marian Chereji » 02 Mar 2015, 16:37

Buna ziua,

si multumesc frumos pentru raspuns! Nu cred ca mi-ar folosi foarte mult sa trimit device-ul in service. Conform thread-ului de aici

https://productforums.google.com/forum/#!topic/play/7g9welEm-FE

pare a fi o problema generala a lui Google Play Store 5.2.x pe Androizi 4.0.x. Probabil ca nu a incercat inca nimeni din clientii d-voastra de Q5 (in afara de mine) sa instaleze sau sa reactualizeze vreo aplicatie pana acum. Conform forumului Google Play mentionat mai sus, problema a fost raportata prima data pe 23-Feb (adica acum o saptamana) pentru versiunea Google Play Store 5.2.13. Am o vaga presimtire ca, daca Google nu rezolva problema in curand, in urmatoarele saptamani vor mai subscrie si alti clienti de Q5 la aceasta discutie.

Conform thread-ului indicat anterior, workaround-urile existente pentru posesorii de Android 4.0.x sunt:

1. sa revina la Google Play Store 5.1.11, ultimul care merge neconditionat pe Android 4.0.x (nu am incercat asta inca; o voi face si voi posta aici rezultatul)

2. sa foloseasca device-ul in mod "portret" (i.e. nu landscape) (in timpul instalarii aplicatiilor probabil), ceea ce ne este imposibil noua cu media player-e.

In cazul in care replica Google pentru aceasta problema va fi "Luati-va un Android mai nou pentru ca noi nu stam sa rezolvam bug-uri pe OS-uri atat de vechi", atunci noi, toti posesorii de Q5 cu 4.0.3, am cam sfeclit-o. Ne raman 2 alternative:

1. Fie producatorul (Himedia) ne ajuta cu un nou firmware update care sa contina un build de Android macar 4.1.x (daca nu mai nou) si pe care nu se va mai reproduce problema,

2. Fie revenirea la Google Play Store 5.1.11 de fiecare data cand vrem sa instalam sau sa reactualizam ceva. Problema cu Google Play Store este ca, asa cum am spus, nu-l poti opri sa se reactualizeze. Deci, o data ce revii la 5.1.11, este de unica folosinta (ca hartia igienica). Cand il vei deschide a doua oara, va trece din nou la cea mai noua versiune. Asadar va trebui sa tinem APK-ul la indemana si sa dezinstalam + reinstalam Google Play Store-ul de fiecare data cand avem nevoie de el.

Revin cand gasesc un workaround care sa-mi functioneze.

Numai bine,
Marian.
Marian Chereji

Mesajde Marian Chereji » 03 Mar 2015, 10:32

Pentru toti "fratii de Q5 (vechi)", cel mai simplu workaround pe care l-am descoperit pe care, din pacate, va trebui sa-l aplicati de fiecare data cand aveti nevoie sa instalati sau sa reactualizati ceva de acum inainte:

1. Intrati in Settings / Apps
2. Click pe Google Play Store si selectati "Uninstall updates" (si confirmati eventualele intrebari ulterioare)
3. Lansati Google Play si o sa va treziti intr-o interfatza super veche, dar care macar merge.

Daca gaseste cineva un workaround mai simplu, nu ezitati sa-l postati aici.

Parerea mea: in cazul in care Google nu rezolva problema de compatibilitate, ar fi frumos din partea Himedia sa vina in sprijinul clientilor sai (vechi, e adevarat, insa tot clienti se numesc) cu un firmware update.

Spor la instalat,
Marian.
Marian Chereji

Mesajde sciroco » 04 Mar 2015, 18:18

Salutare.

Aceeasi problema cu google play....
Solutii?

Multumesc,
sciroco

Mesajde Admin » 05 Mar 2015, 09:18

se confirmă acum că dl. Chereji a avut dreptate.
am contactat producătorul cu această situaţie, revenim cu veşti când vor fi disponibile.
Admin
Site Admin

Mesajde Marian Chereji » 25 Mar 2015, 22:26

Buna ziua,

mai aveti vreo noutate legata de acest subiect? Au transmis ceva producatorii?

Va multumim pentru update!
Marian.
Marian Chereji

Mesajde Admin » 27 Mar 2015, 09:20

bună,
au promis că revin cu un răspuns săptămâna viitoare.
Admin
Site Admin

Mesajde nicoalex66 » 16 Apr 2015, 18:44

Va multumim pentru update!
Marian.

Care update? Ca eu nu vad nimic :D
nicoalex66

Mesajde rudval2005 » 27 Iun 2016, 08:33

Buna ziua

A trecut un an de cand asteptam un raspuns de la Himedia.
Chiar nu se poate face nimic ?
Ieri am incercat sa folosesc aparatul si surpriza nu merge YouTube si nici Magazin Play.
Ce e de facut ? Sa-l arunc la gunoi ?
rudval2005

Înapoi la Himedia Q5